پژوهشی
1398/7/20 شنبه
همانندجویی و ثبت پروپوزال و رساله در ایرانداک
قابل توجه دانشجویان و اساتید محترم همانندجویی و ثبت پروپوزال و رساله در ایرانداک بروز رسانی 20-7-98

.

نظر به قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی، می‌بایست همه پیشنهادها (پروپوزالها)، پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی که فاقد طبقه‌بندی هستند در سامانه‌های اطلاعاتی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) ثبت و فایل تمام متن و نتیجه آنها همانندجویی شود. ارائه گواهی ثبت و بارگذاری فایل تمام متن و نتیجه همانندجویی این مدارک برای هرگونه پرداخت مالی به استادان راهنما، مشاور و داور و تخصیص امتیاز در ترفیع و ارتقای آنها و همچنین دانشجویان الزامی است. بنابراین، بایسته است موارد فوق، بر پایه بندهای زیر انجام‌ گیرد:
1. پیشینه پژوهش
برای بررسی یکتایی موضوع رساله، پیش از نگارش پیشنهاده (پروپوزال) می‌بایست عنوان پیشنهادی را از طریق سامانه پیشینه پژوهش به نشانی: pishineh.irandoc.ac.ir بررسی کرد. دانشجویان می‌بایست بعد از ثبت عنوان پروپوزال پیشنهادی خود در سامانه مذکور، نتیجه را به کارشناسان آموزش تحویل نمایند.
2. همانندجویی
اصالت محتوای پیشنهاده (پروپوزال) رساله دکتری پیش از تصویب در گروه و اصالت محتوای فایل تمام متن رساله پیش از برگزاری دفاع از رساله، با کاربرد سامانه همانندجو به نشانی: tik.irandoc.ac.ir توسط دانشجو بررسی می‌شود. دانشجو برای درخواست همانندجویی می‌بایست ایمیل و کد شناسه استاد راهنمای خود را داشته و در هنگام درخواست همانندجویی ایمیل و کد شناسه ایشان را در قسمت مربوطه وارد نماید. در صورتیکه استاد راهنما ایمیل و کد شناسه نداشته باشد، دانشجو می‌تواند از ایمیل و کد شناسه مرکز استفاده نماید. بدیهی‌است در این صورت نتیجه به استاد راهنما ارسال نمی‌شود و دانشجو باید نتیجه همانندجویی را به ایمیل استاد راهنمای خود ارسال نماید.           
ایمیل نماینده موسسه: pnuphd@yahoo.com    کد شناسه: 4MPOc1
سقف میران مشابهت در هر رساله 30 درصد اعلام شده است و کلیه دانشجویان بعد از دریافت نتیجه همانندجویی می‌بایست تائیدیه آن را در فرم شماره یک (فرم اعلام کفایت و تایید رساله دکتری) از اساتید راهنما، مشاور و دبیر شورای تخصصی رشته مربوطه اخذ نموده و هنگام تحویل مدارک مربوط به مقاله، به کارشناس پژوهشی مرکز تحویل نمایند. (با توجه به وضعیت خاص برخی از رشته‌ها، مسئولیت تشخیص و تصمیم‌گیری در خصوص میزان مشابهت بیش از درصد یاد شده، بر عهده استاد راهنما/مشاور و تایید مدیر گروه می‌باشد.)
3. ثبت
دانشجو می‌بایست پس از دفاع از پروپوزال و دفاع از رساله، آن را در سامانه "ثبت پایان‌نامه، رساله و پیشنهاده" به نشانی:  sabt.irandoc.ac.ir ثبت و فایل تمام متن آنها بارگذاری نماید. سپس بعد از دریافت کد رهگیری، جهت تائید آن به مسئول آموزش مرکز مراجعه نماید.
 
ردیف عنوان شرح

1

اقدامات مربوط به قبل از تائید پروپوزال رساله دکتری

1-بررسی اصالت محتوای پیشنهاده (پروپوزال) رساله دکتری از طریق سامانه همانندجو
  • توصیه می‌شود اساتید راهنما و مشاور قبل از تائید پروپوزال از درج آن در سامانه همانندجویی ایرانداک اطمینان حاصل کنند.
  • توصیه می‌شود مدیران گروهها (دبیران شورای تخصصی) نیز در هنگام تصویب طرح در گروه، این امر را مورد توجه قرار دهند.

2

اقدامات بعد از تصویب پروپوزال در گروه

و

قبل از جلسه دفاع از رساله

  1. ثبت طرح پیشنهاده رساله در سامانه "ثبت پایان‌نامه، رساله و پیشنهاده"، بعد از تصویب در گروه
  2. بررسی اصالت متن کامل رساله دکتری از طریق سامانه همانندجو قبل از برگزاری جلسه دفاع
  • اساتید راهنما و مشاور و دبیر شورای تخصصی رشته مربوطه، قبل از تائید فرم کفایت رساله، نتایج همانندجویی را رویت و بررسی کرده باشند.

3

اقدامات پس از جلسه دفاع از رساله

  1. پس از جلسه دفاع و بارگذاری متن رساله توسط دانشجو در بخش "ثبت پایان‌نامه ها و رساله‌ها" در ایرانداک، ایمیل تائیدیه توسط سامانه ایرانداک برای اساتید راهنما و مشاور ارسال خواهد شد.

(با توجه به بخشنامه شماره 336991/2 مورخ 27/12/97 نظارت مراکز مجری در خصوص این امر تاکید می‌شود.)

  1. مسئولیت دفاع از رساله‌هایی که مشمول دستبرد علمی تلقی شوند با دانشجو، اساتید راهنما و مشاور می‌باشد.
  2. در خصوص تسویه‌ حسابهای مربوط، رعایت موارد فوق الزامی‌ می‌باشد.


 

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
بيشتر